Pr. Daniel Niță-Danielescu

Conferențiar universitar, Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași
Pr. Daniel Niță-Danielescu

Pr. Daniel Niță-Danielescu este slujitor al Altarului şi titular al disciplinei Istoria Bisericească Universală, la Facultatea de Teologie Ortodoxă ,,Dumitru Stăniloae”, din cadrul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi. În şcolile Bisericii este profesor începând din anul 1995 (cu doctorat în 2003, sub îndrumarea Părintelui Academician Mircea Păcurariu).

A publicat mai multe volume, studii și articole cu tematică de istorie bisericească. Preocupările de istorie ecleziastică au ţinut seama atât de necesitatea de mai bună cunoaştere şi promovare a valorilor eterne ale vieţii personale şi comunitare cultivate în trecutul Bisericii, cât, mai ales, de efortul de a răspunde, cât mai coerent şi convingător, nedumeririlor, interpelărilor şi problemelor actuale, cărora experienţa trecutului le poate oferi răspunsuri aşteptate, modele edificatoare, sugestii şi îndrumări potrivite, explicaţii şi dezlegări necesare.