Pr. Bogdan Racu

I. N. 24 iunie 1980, Iași

Studii liceale la Seminarul Teologic „Sfântul Vasile cel Mare” din Iași și universitare la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” (2000-2004) și la Facultatea de Istorie (2002-2007) din cadrul Universității „Al. I. Cuza” din Iași. Doctor în Istorie bisericească (2011) cu teza Activități culturale bisericești în Moldova în perioada fanariotă (1711-1821) la Facultatea de Teologie „Andrei Șaguna” din cadrul Universității „Lucian Blaga” din Sibiu (coord. prof. dr. Mircea Păcurariu). Din 2013, inspector în cadrul Sectorului învățământ al Arhiepiscopiei Iașilor. Iconom stavrofor (2013); Diploma omagială „Sfinții Martiri Brâncoveni” (2014).

II. Istoric al Bisericii Ortodoxe Române, cu accent pe viața culturală din Mitropolia Moldovei și Sucevei din sec XIX-XX. Este autorul unei meritorii monografii sintetice despre mitropolitul Moldovei Iosif Naniescu, scrisă cu prilejul canonizării acestuia de către Biserica Ortodoxă Română.

III. A. Sfântul Ierarh Iosif cel Milostiv, Mitropolitul Moldovei. Din file de istorie în pagini de Sinaxar, Iași, 2018, 218 p.

D. Din legăturile culturale ale patriarhului Hrisant Notara al Ierusalimului cu Moldova, File de istorie. Prețuire și recunoștință pr. prof. dr. Mircea Păcurariu (coord. N. Chifăr, P. Brusanovschi, E. Tăvală), Cluj, 2012, p. 247-274; Mitropolitul Irineu Mihălcescu al Moldovei și instalarea regimului comunist, Pătimitori și pătimire în închisorile comuniste (coord. Fl. Dobrei), Deva, 2015, p. 69-106; Tiparnița mitropolitană de la Iași în secolele XVIII-XIX, Litere vii. Tiparul în Biserica Ortodoxă Română, între misiune și necesitate (coord. L. Streza, M. Păcurariu, E. Tăvală), Sibiu, 2016, p. 250-286; Contribuția Mitropoliei Moldovei la misiunea ortodoxă română din Transnistria în timpul celui de-al Doilea Război Mondial, Slujire, mărturisire, pătimire în Biserica lui Hristos (coord. Fl. Dobrei), Deva, 2017, p. 260-290; Din galeria marilor profesori ai învățământului teologic românesc: Profesorul Ioan Irineu Mihălcescu, Magistrul: omagiu Părintelui academician Mircea Păcurariu – 85 de ani de viață (coord. L. Streza, N. Chifăr, P. Brusanowschi, E. Tăvală, 2017, p. 825-855; (P.Z. în Enciclopedia reprezentanților scrisului istoric românesc)