Biserica și școala în vremea Cantemireștilor. Idei și fapte

Petronel Zahariuc

Jumătate din cei aproape 30 de ani, care despart moartea lui Gheorghe Duca de plecarea din țară a lui Dimitrie Cantemir, Moldova a fost guvernată de Cantemirești (Constantin, Antioh și Dimitrie), iar Mitropolia Moldovei și Sucevei a fost oblăduită de trei mitropoliți (Sava, Misail și Ghedeon). Acum, voi încerca, cum am mai făcut-o și altădată, să înfățișez câteva aspecte din colaborarea dintre domn și mitropolit, dintre domnie și Mitropolia Moldovei și Sucevei. Iar pentru că în Moldova a venit în repetate rânduri patriarhul Ierusalimului, Dosithei, și pentru că procesul închinării de așezăminte mănăstirești din Moldova a continuat și în acești ani, voi insista și asupra relațiilor dintre Moldova și Locurile Sfinte. Apoi, având în vedere proiectul de reînființare a unui colegiu în Moldova, a cărui ctitor a fost Antioh Cantemir, voi rostui câteva informații despre învățământul public și privat din Moldova, în generația care s-a născut în vremea ultimului asediu al Vienei și a ajuns la deplină maturitate în anii primei încercări de supunere a Moldovei întreprinse de Imperiul Rus.